top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

یکشنبه ۱۲ شهریور ۲۵۸۲ شاهنشاهی


آزاده‌رزم جواد روحی از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام خیزش ملی ایران، بامداد نهم شهریورماه، به طرز مشکوکی جان باخت.

رسانه‌های حکومتی، علت جان‌ باختن جواد روحی را تشنج عنوان نموده و اعلام کرده‌اند. وی پس از انتقال از زندان نوشهر در‌ بیمارستان بهشتی این شهر جان باخته، اما منابع غیررسمی و برخی منابع رسمی می‌گویند او در زندان‌ جان باخته است.

جواد روحی، جوان سی‌وپنج ساله‌ی اهل آمل، در جریان خیزش ملی ایران، توسط نیروهای امنیتی در نوشهر بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به اتهامات «ارتداد از طریق هتک حرمت قرآن از طریق آتش زدن قرآن و توهین به مقدسات»، «افساد فی‌الارض» و «محاربه» به سه بار اعدام محکوم شد.


در ادامه روند دادرسی، حکم “سه بار اعدام” و سایر مجازات‌های ناعادلانه این آزاده‌رزم، در شعبه نهم دیوان عالی جمهوری اسلامی شکسته شده، و پرونده جهت رسیدگی دوباره به شعبه هم‌عرض داده شده بود.

 

عباس شریفی، اهل شهرستان بهشهر، هشتم شهریورماه، با دریافت ابلاغیه‌ای که توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب شهرستان ساری، صادر شده است، می‌بایست طی ده روز جهت اجرای حکم حبس و تبعید خود در این شعبه حضور یابد.

وی پیش‌تر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان ذهک واقع در استان سیستان محکوم شده بود.


عباس شریفی، بیست‌ودوم فروردین‌ماه، برای دومین بار توسط نیروهای اطلاعات سپاه جمهوری اسلامی بازداشت و اواخر اردیبهشت‌ماه، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان تیرکلا ساری آزاد شد.

این آزاده‌رزم نُهم مهرماه ۲۵۸۱، نیز در جریان خیزش ملی ایران، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در ساری همراه با ضرب و شتم بازداشت و پس از هفت روز به بند ویژه زندان ساری منتقل گردیده بود. وی بیست‌ودوم آبان‌ماه ۲۵۸۱، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب ساری به ۴۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. عباس شریفی، در نهایت دهم اسفندماه همان سال، از زندان ساری آزاد شده بود.

 

حکم حبس تعزیری و تبعید هشت تن از آزاده‌رزمان - در خصوص پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان - به اجرا درآمد.

سحرگاه هشتم شهریورماه، رضا آریا، حسین محمدی و مهدی محمدی، جهت اجرای حکم ده سال حبس تعزیری خود، به زندان کرمان منتقل شدند. طی روزهای اخیر نیز حمید قره‌حسنلو جهت اجرای حکم پانزده سال حبس تعزیری در تبعید به زندان یزد، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره‌حسنلو، جهت اجرای حکم پنج سال حبس تعزیری به زندان مشهد و علی معظمی گودرزی جهت تحمل سه سال حبس تعزیری به زندان قم منتقل شدند.

این آزاده‌رزمان در جریان خیزش ملی ایران، پس از برگزاری مراسم چهلم جاویدنام حدیث نجفی - در خصوص کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان - بازداشت شده بودند.


پس از مدتی حمید قره‌حسنلو، به اتهامات «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح‌ الله عجمیان» به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

حسین محمدی،‌ رضا آریا و مهدی محمدی، به اتهام «حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح الله عجمیان» هر کدام به ده سال حبس تعزیری محکوم شدند.

فرزانه قره‌حسنلو، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی و امین‌مهدی شکراللهی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور»، هر کدام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

علی معظمی گودرزی، نیز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد علیه امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

در ادامه روند دادرسی حکم حبس تعزیری و تبعید این هشت آزاده‌رزم در شعبه سی‌ونه دیوان عالی جمهوری اسلامی عینا تایید شد.

 

نازیلا حقار، شهروند بهایی ساکن تهران، اردیبهشت‌ماه سال جاری، توسط شعبه بیست‌ونه دادگاه انقلاب تهران به اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از پذیرش واخواهی و بررسی مجدد بیست‌ونهم مردادماه، عینا تایید گردید.


برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کودکان از مصادیق اتهامات مطرح شده علیه این شهروند بهائی عنوان شده است.

گفتنی است، منزل شخصی این شهروند بهایی در مردادماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، مورد تفتیش قرار گرفت و لپ‌تاپ، تلفن و تمام دست نوشته‌های وی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ضبط شد.

 

اکبر قلی‌زاده، مشهور به (یاشار تبریزی)، کنشگر مشروطه‌خواه، دوم شهریورماه، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.


به نقل از یک منبع آگاه: «بخش دیگری از پرونده یاشار تبریزی از بابت اتهام “نشر اکاذیب” در دادگاه کیفری دو شهرستان شهریار در حال بررسی است.»

اکبر قلی‌زاده، بیستُم خردادماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد. وی سوم تیرماه، پس از پایان مراحل بازجویی با قرار وثیقه سیصد میلیون تومانی آزاد گردید.

اکبر قلی‌زاده، پیش‌تر نیز در تاریخ یازدهم اردیبهشت‌ماه ۲۵۸۱، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش بازداشت و توسط شعبه بیست‌وشش دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی پنجم بهمن‌ماه ۲۵۸۱، با پایان یافتن دوره محکومیت‌اش از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

 

فرهاد زارع، برادر جاویدنام میلاد زارع، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

جاویدنام میلاد زارع بیست‌وشش ساله، در جریان خیزش ملی، سی‌اُم شهریورماه سال گذشته در بابل با شلیک مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی بقتل رسید.


 

حکم یازده سال حبس تعزیری مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، توسط شعبه سی‌وشش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد‌.

این زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه در پرونده جدیدی، به اتهامات «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام»، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یازده سال حبس تعزیری، ممنوعیت اقامت در استان تهران و استان‌های مجاور و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.


مهدی مسکین‌نواز، پانزدهم اردیبهشت‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ هجری خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی در بندر پهلوی (انزلی) بازداشت شد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به سیزده سال حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری در فهرج کرمان، و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.

 

میثم محمدیان، نوجوان هفده ساله و سعادت مختاری جونقانی، خواهرزاده و پسر عموی جاویدنام جمشید مختاری جونقانی، نهم شهریورماه، در محل کار خود خارج از شهر جونقان، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.


از دلایل بازداشت این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

جاویدنام جمشید مختاری‌جونقانی، شهروند طرفدار سامانه پادشاهی، بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، در جریان اعتراضات مردمی در جونقان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، بقتل رسید.

 

مصطفی احمدزاده از بازداشت‌شدگان خیزش ملی ایران، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب رشت به اتهامات «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در مجموع به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم حبس صادر شده به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.


مصطفی احمدزاده، شهروند ساکن رشت، یکم مهرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی) در جریان خیزش ملی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و پس از گذشت حدود یک ماه با قرار وثیقه از زندان لاکان این شهر آزاد شد.

این آزاده‌رزم، پیش از بازداشت در اعتراضات مردمی انقلاب ملی ایران، مورد هدف گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته بود.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده احمدزاده: «ساچمه‌های باقی مانده در زیر چشم وی، به سمت عروق چشم حرکت کرده و اکثر پزشکان به دلیل ریسک بالا از انجام عمل جراحی خودداری می‌کنند.»

 

بنابر گزارش منابع خبری، پنجم شهریورماه، وحید و هلیا کیا و معصومه آذری، پدر، مادر و خواهر جاویدنام حنانه کیا، به همراه امیر کیا، نامزد او توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

جاویدنام حنانه کیا، بیست‌وسه ساله، سی‌ام شهریورماه سال گذشته در جریان خیزش ملی ایران با شلیک مستقیم دژخیمان جمهوری اسلامی در نوشهر بقتل رسید.


 

Kommentare


bottom of page