top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

جمعه ۱۷ شهریور۲۵۸۲ شاهنشاهی

فرزاد معظمی گودرزی، پسردایی جاویدنام رضا معظمی‌گودرزی، چهاردهم شهریورماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در یکی از خیابان‌های بروجرد، بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

نیروهای امنیتی پس از بازداشت فرزاد معظمی گودرزی، منزل خانوادگی او را مورد تفتیش قرار داده و وسایل شخصی او را ضبط کرده‌اند.


جاویدنام رضا معظمی گودرزی، جوان نوزده ساله‌ی اهل بروجرد و ساکن شهرستان شهریار - استان تهران بود. او بیست‌وششم آبان‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ خورشیدی)، با شلیک مستقیم دژخیمان جمهوری اسلامی مجروح شد و در بیمارستان بر اثر خونریزی شدید جان خود را از دست داد.

 

آزاده‌رزم حسین حسین‌پور، شانزدهم شهریورماه، در جاده‌ای منتهی به شهرستان گچساران، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


حسین حسین‌پور، جوان ۲۵ساله‌ی اهل شهرستان مهاباد، در جریان خیزش ملی ایران از ناحیه چشم مورد اصابت گلوله‌ی ساچمه‌ای نیروهای جمهوری اسلامی قرار گرفت. وی بر اثر شدت جراحات وارده بینایی یک چشم خود را از دست داد.

 

امید قدیمی، برادر جاویدنام فواد قدیمی، شانزدهم شهریورماه، در یکی از خیابان‌های شهرستان دیواندره، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


جاویدنام فواد قدیمی، سی‌ونه ساله، بیست‌وهشتم شهریورماه سال گذشته در جریان خیزش ملی ایران در شهرستان دیواندره با شلیک مستقیم دژخیمان جمهوری اسلامی مجروح شد. وی سی‌اُم شهریورماه، بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان کوثر شهر سنندج، جان خود را از دست داد.

 

رضا نوروزی، کنشگر پادشاهی‌خواه و زندانی سیاسی سابق، شانزدهم شهریورماه، در منزل شخصی‌اش در شهرستان ملارد - استان تهران، توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

رضا نوروزی، برای نخستین بار اردیبهشت‌ماه سال ۲۵۸۰ (۱۴۰۰ خورشیدی)، به همراه همسر و دو فرزندش در میدان ۲۴ اسفند (انقلاب) تهران به نشانه‌ی اعتراض اتومبیل نیسان خود را به آتش کشید. وی بدلیل سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و حمایت از شاهزاده رضا پهلوی بازداشت و به پنج سال حبس محکوم شده بود.


وی در مردادماه سال ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، نیز در پرونده دیگری توسط دادگاه مجتمع غذایی کچویی به اتهام «اخلال در نظم زندان» به پرداخت هجده میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم گردید.

این کنشگر پادشاهی‌خواه، در نهایت ششم خردادماه ۲۵۸۲ (۱۴۰۲ خورشیدی)، از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

 

پارسا قبادی، آزاده‌رزمی که در جریان خیزش ملی ایران، از ناحیه هر دو چشم آسیب دیده است، سیزدهم شهریورماه، در محل کار پدرش بازداشت شد.


پارسا قبادی، هجده ساله، سی‌ام آبان‌ماه سال گذشته، در کرمانشاه از ناحیه هر دو چشم مورد اصابت گلوله‌ی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته بود.

 

احمد و سولماز حسن‌زاده، پدر و خواهر جاویدنام محمد حسن‌‌زاده، چهاردهم شهریورماه، پس از احضار و حضور در اداره اطلاعات شهرستان بوکان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.


جاویدنام محمد حسن‌‌زاده، آزاده‌رزم ۲۸ساله، بینایی یک چشمش را در جریان خیزش ملی ایران از دست داده بود. وی بیست‌وپنجم آبان‌ماه سال گذشته در شهرستان بوکان، با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بقتل رسید.

 

صفا عائلی، دایی جاویدنام مهسا امینی، چهاردهم شهریورماه، در منزل شخصی‌اش در محله‌ی چم ولی‌خان شهرستان سقز، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


 

فرزانه برزه‌کار، مادر جاویدنام عرفان رضایی نوایی، دوازدهم شهریورماه، حین خروج از محل برگزاری مراسم یادبود جاویدنام جواد روحی، در شهر آمل، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اداره اطلاعات شهر ساری منتقل شده است.


جاویدنام عرفان رضایی نوایی، بیست‌ویک ساله‌، سی‌‌اُم شهریورماهِ سال گذشته، در جریان خیزش ملی ایران، با شلیک دو گلوله‌ی جنگی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در شهر آمل بقتل رسید.

 

رضا سلمان‌زاده، پدر جاویدنام مهدی سلمان‌زاده و زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، از روز دوازدهم شهریورماه، در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

این اعتصاب در اعتراض به انتقال ناگهانی وی از زندان اوین به زندان قزل‌حصار است.


رضا سلمان‌‌زاده، بیست‌ودوم اردیبهشت‌ماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی) توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت شد. وی پس از مدتی توسط شعبه بیست‌وشش دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «عضویت در گروه و دسته‌جات سیاسی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به سه سال و هشت ماه حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دوسال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم گردید.

مهدی سلمان‌زاده، نوجوان چهارده ساله، دی‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بقتل رسید.

 

پرونده جدیدی علیه رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، به دلیل عدم حضور در دادگاه، بواسطه نپوشیدن لباس زندان با دستبند و پابند، با شکایت اداره کل سازمان زندان‌ها گشوده شد.

اتهامات طرح شده در این پرونده جدید علیه این زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه «اخلال در نظم زندان» و «نشر اکاذیب» عنوان شده است.


این کنشگر پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، هشتم شهریور، هنگام اعزام به دادگاه انقلاب تهران، به دلیل اجبار ماموران برای پوشیدن لباس زندان با دستبند و پابند، از شرکت در جلسه رسیدگی به اتهامات‌اش خودداری کرد.

رضا محمدحسینی، دوشنبه یازدهم اردیبهشت‌‌ماه، توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه در تهران، همراه با ضرب و شتم بازداشت و به بند یک-الف قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران منتقل شد. وی دوازدهم اردیبهشت‌‌ماه، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در شعبه سه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران به اندرزگاه چهار زندان اوین، انتقال داده شد.

اتهامات طرح شده در پرونده نخست علیه این کنشگر پادشاهی‌خواه، «عضویت در گروه انجمن شیر و خورشید سرخ ایران»، «تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفده میلیون تومان»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی» اعلام شده است.

 

مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، دوازدهم شهریورماه، در اعتراض به انتقال ناگهانی چند تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین به زندان قزل‌حصار، اقدام به سردادن شعارهای اعتراضی کرد. مسئولان زندان اوین، وی را برای تنبیه، به سلول انفرادی بند دویست‌وچهل منتقل کرده‌اند.


مهدی مسکین‌نواز، پانزدهم اردیبهشت‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ هجری خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی در بندر پهلوی (انزلی) بازداشت شد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به سیزده سال حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری در فهرج کرمان، و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.

این زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه در پرونده جدیدی، نیز به اتهامات «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام»، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یازده سال حبس تعزیری، ممنوعیت اقامت در استان تهران و استان‌های مجاور و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم گردید. این حکم پس از مدتی توسط شعبه سی‌وشش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد‌.

 

حجت‌اله رافعی، معلم مشروطه‌خواه به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده است.

وی یکم شهریورماه، در منزل شخصی‌اش در شهرستان شهریار، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران حین بازداشت اقدام به تفتیش خانه او کرده‌اند و تلفن همراه این کنشگر مشروطه‌خواه را با خود برده‌اند.


حجت‌اله رافعی، نخستین بار پانزدهم تیرماه ۲۵۸۰، در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، کاشت ۴۰ اصله نهال و تنظیم یک پژوهشنامه درباره سلسله پهلوی محکوم شده بود. این معلم مشروطه‌خواه، در نهایت بیست‌ودوم بهمن‌ماه ۲۵۸۱، در زندان اوین آزاد شد.

 

انیسا فنائیان، شهروند بهائی ساکن سمنان، ششم شهریورماه، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی بطور موقت از زندان مرکزی این استان آزاد شد.


وی سی‌اُم مردادماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش بازداشت شده بود. ماموران در زمان بازداشت، منزل این شهروند بهائی را مورد به تفتیش قرار داده و تلفن همراه، لپ‌تاپ و تمام آثار مرتبط با آیین بهائی را ضبط کردند.

 

شبنم تبیانیان، شهروند بهائی ساکن سمنان، پنجم شهریورماه با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی بطور موقت از زندان مرکزی این استان آزاد شد.


وی سی‌اُم مردادماه، هنگام خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند بهائی کرده و شماری از لوازم شخصی و آثار موبوط به آیین بهائی را ضبط کردند.

 

نیوشا بدیعی ثابت، شهروند بهائی، محبوس در زندان بابل، از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده‌اش محروم مانده است.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی : «از ده روز گذشته تا کنون امکان برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده از این شهروند بازداشتی سلب شده است. بی‌خبری از وضعیت خانم بدیعی ثابت، افزایش نگرانی‌های خانواده وی را در پی داشته است.»


نیوشا بدیعی ثابت، شامگاه بیست‌وچهارم مردادماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهرستان بابل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

نیوشا بدیعی ثابت، سی‌وهشت ساله، روانشناس و مترجم ساکن تهران است.

 

جمال الدین خانجانی، شهروند بهائی، یازدهم شهریورماه، با قرار وثیقه بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.

ماریا خانجانی، دختر این شهروند بهائی، کماکان در بند دویست‌ونُه زندان اوین، بطور بلاتکلیف محبوس است.


جمال الدین خانجانی از مدیران سابق جامعه بهائی ایران بهمراه دخترش ماریا خانجانی، بیست‌ودوم مردادماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شدند.

 

محمد سلطانی، مجید نیک عهد، ابوالفضل خوران، وحیدرضا عربی، مهدی نیک عهد، رامتین ادریسی، مصطفی کمانی و محمدرضا اسدی، شهروندان اهل شهرستان اراک، توسط شعبه صد‌وپنج دادگاه کیفری دو این شهرستان در مجموع به چهل‌وهشت سال حبس و ۵۹۲ ضربه شلاق در ملاعام محکوم شده‌اند.

بر اساس حکم صادر شده، هر یک از این شهروندان به اتهامات «توهین به مقدسات» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به شش سال حبس و تحمل هفتاد‌وچهار ضربه شلاق محکوم شده‌اند. سه سال از میزان حبس صادره شده، برای مجید نیک عهد، مهدی نیک عهد و وحیدرضا عربی، به مدت پنج سال به حالت تعلیق درآمده است.

حکم شلاق این شهروندان در مصلای بیت المقدس شهرستان اراک، بعد از نماز جمعه و در ملأعام اجرا خواهد شد.

مریم بستانی، از متهمان این پرونده از اتهامات مطرح شده علیه خود، تبرئه گردیده است.

این شهروندان مردادماه سال جاری، در پی شرکت در مراسمی بر مزار جاویدنام مهرشاد شهیدی، از جانباختگان خیزش ملی ایران در اراک بازداشت شدند.

پس از مدتی با پایان یافتن مراحل بازجویی هفت تن از این شهروندان بازداشتی با قرار وثیقه هفتصد میلیون تومانی آزاد شدند و برای محمد سطانی، نیز وثیقه یک میلیارد و دویست میلیون تومانی صادر شده است.

ربیع‌ الله قربانی، دادستان استان مرکزی در ارتباط با بازداشت این افراد مدعی شده بود: «این افراد به دلیل “هتک حرمت تاسوعای حسینی و کشف حجاب در آرامستان اراک” بازداشت شده‌اند.»

 


Comments


bottom of page