top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در ایران

شنبه ۳۰ دی، ۲۵۸۲ شاهنشاهی

 

مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، بیست‌وهشتم دی‌ماه، در اعتراض به جلوگیری از تماس وی با دخترش، با ریختن دیگ آب‌ جوش بر روی خود خودسوزی کرده است.

این کنشگر پادشاهی‌خواه، اکنون با سی‌وشش درصد سوختگی در بیمارستان شیر و خورشید (مطهری) تهران بستری است. بیش از سی زندانی در بند شش زندان اوین، در اعتراض به فشار وارد آمده بر مهدی مسکین‌نواز که موجب خودسوزی او شده است، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.مهدی مسکین‌نواز، پانزدهم اردیبهشت‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ هجری خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی در بندر پهلوی (انزلی) بازداشت شد. وی توسط دادگاه انقلاب تهران به سیزده سال حبس تعزیری و دو سال اقامت اجباری در فهرج کرمان، و ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.

این زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه در پرونده جدیدی، نیز به اتهامات «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام»، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یازده سال حبس تعزیری، ممنوعیت اقامت در استان تهران و استان‌های مجاور و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم گردید. این حکم پس از مدتی توسط شعبه سی‌وشش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد‌.


 

منوچهر بختیاری، پدر جاویدنام پویا بختیاری و زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه از تاریخ نوزدهم دی‌ماه، با دستور شورای انضباطی زندان «چوبیندر» قزوین برای سه ماه از حق هرگونه تماس با خانواده‌اش محروم شده است.به نقل از یک منبع آگاه: «منوچهر بختیاری در تاریخ ذکر شده در خصوص صدور حکم هجده سال حبس خود با خانواده‌اش در حال مکالمه بود که تلفن وی قطع شد. احتمال می‌رود این محرومیت از تماس به دلیل این موضوع باشد.»

منوچهر بختیاری، پدر جاویدنام پویا بختیاری، نُهم اردیبهشت‌ماه ۲۵۸۰ (۱۴۰۰ خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت و به سه سال و شش ماه حبس تعزیری، دو سال و شش ماه تبعید و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

این پدر دادخواه در پرونده‌‌ی جدیدی که در زندان، قوه‌قضائیه علیه‌اش گشوده است، نیز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج، به ریاست سید موسی آصف‌ الحسینی به هجده سال حبس و هفتاد‌وچهار ضربه شلاق محکوم شد.

اتهامات مطرح شده علیه وی در این پرونده جدید، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور»، «تشکیل و اداره گروه در بستر فضای مجازی با هدف برهم زدن امنیت کشور»، «نشر اکاذیب»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی و همکاری با گروه‌های مخالف نظام» عنوان شده است.


 

وحید سرخ‌گل، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، با وجود نهش جسمانی ناگوار از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده سرخ‌گل: «وحید اخیرا در زندان دچار اختلالات بینایی شده و از سردردهای مکرر و شدید رنج می‌برد. با این وجود وی از رسیدگی پزشکی مناسب و اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است.»وحید سرخ‌گل، هجدهم مردادماه سال جاری،‌ پس از حضور در شعبه سوم دادسرای انقلاب استان کرمانشاه بازداشت، و به بند اطلاعات سپاه واقع در زندان دیزل‌آباد استان کرمانشاه منتقل شد. وی بیست‌‌وپنجم مرداد‌ماه، از زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به زندان اوین، منتقل گردید.

این کنشگر پادشاهی‌خواه، پس از مدتی توسط شعبه بیست‌و‌شش دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «توهین به مقدسات»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویق مردم به درگیری و خونریزی» به شانزده سال حبس تعزیری محکوم شد.


 

آزاد پیکری‌فر، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، برغم نیاز شدید به رسیدگی پزشکی از حق درمان محروم مانده است‌.به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده پیکری‌فر: «آقای پیکریفر از بیماری قلبی رنج می‌برد و دارای علائمی از جمله تپش قلب و تنگی نفس است. با این وجود، از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم مانده است.»

آزاد پیکری‌فر، بیست‌ودوم آبان سال جاری توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در تهران بازداشت، و به زندان اوین منتقل شد.

این کنشگر پادشاهی‌خواه، پس از مدتی توسط شعبه بیست‌و‌شش دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «اجتماع وتبانی» و «تبلیغ علیه نظام »به شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید محکوم شده است.


 

ایمان حسنوند، کنشگر پادشاهی‌خواه، سی ساله و اهل شهرستان خرم‌آباد، بیست‌وسوم دی‌ماه، پس از صدوچهارده روز بازداشت، بر اثر شکنجه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در اداره آگاهی تهران جان باخت.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی امروز، طی یک تماس تلفنی با خانواده‌ی حسنوند، خبر جان باختن فرزندشان را به آنها اعلام نموده‌اند.ایمان حسنوند، سی‌‌اُم شهریورماه سال جاری توسط ماموران اداره آگاهی تهران در محل زندگی‌اش، در حالی که به شدت مجروح شده بود، بازداشت شد. دوست وی نیز به نام مجید رضایی، سی‌ودو ساله، اهل خرم‌آباد که قصد فرار داشت، از ناحیه سر هدف دو گلوله‌ی نیروهای امنیتی قرار گرفت و جان خود را از دست داد. وی در طول مدت بازداشت از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده‌اش محروم بود.

پیش‌تر ویدئویی از ایمان حسنوند، منتشر شده بود که در حالی که مجروح و در بازداشت بسر می‌برد، یکی از ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بر سر وی داد می‌زد تا خود را معرفی کند و بگوید که به چه لقبی معروف بوده است.


 

حکم حبس و تبعید پرهام پروری از بازداشت‌شدگان خیزش ملی ایران، بیست‌وسوم دی‌ماه، به اجرا درآمد.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده پروری: «روز گذشته، پرهام پروری را بدون اطلاع قبلی جهت اجرای حکم حبس و تبعید از زندان اوین به زندان ایرانشهر منتقل کردند. پرهام در حالی که اخیرا با حکم قضایی به تبعید به زندان جاسک محکوم شده بود، روز جاری در تماسی با نزدیکان خود اعلام کرد که در زندان ایرانشهر بسر می‌برد.»پرهام پروری، بیست‌وشش ساله، فارغ‌ التحصیل رشته‌ی مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی ارومیه، قهرمان چند دوره‌ی رشته ورزشی شنای کشور، اهل سقز و ساکن تهران، دوازدهم مهرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، در جریان خیزش ملی در تهران، توسط نیروهای امنیتی جمهوری همراه با ضرب و شتم بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد. وی پس از مدتی در تاریخ چهاردهم دی‌ماه همان سال به زندان تهران بزرگ منتقل گردید.

این آزاده‌رزم، فروردین‌ماه ۲۵۸۲ (۱۴۰۲ خورشیدی)، به همراه بیست زندانی سیاسی دیگر بدون اطلاع قبلی از زندان تهران بزرگ به زندان اوین منتقل شد.

پرهام پروری، پس از مدتی توسط شعبه بیست‌وهشت دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد به اتهام «محاربه» به ده سال حبس تعزیری و تبعید به زندان جاسک در استان هرمزگان و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس محکوم شده است. این حکم در نهایت توسط شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید گردید.


 

ایمان رشیدی، شهروند بهائی ساکن یزد، برغم گذشت بیش از صد روز از زمان بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان این شهر محبوس است.به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی: «آقای رشیدی در مراحل بازجویی با دو اتهام تبلیغ علیه نظام و فعالیت تبلیغی انحرافی بر ضد شرع‌ مقدس اسلام مواجه شده است. وی کماکان از دسترسی یه وکیل محروم است.»

ایمان رشیدی، سیزدهم مهرماه، توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در منزل شخصی‌اش بازداشت، و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شد. وی پس از مدتی با پایان یافتن مراحل بازجویی به زندان یزد منتقل گردید. 


 

مینا کرمی، شهروند بهائی ساکن شیراز، یازدهم دی‌ماه با دریافت ابلاغیه‌ای، جهت اجرای حکم پنج سال حبس خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شد.منزل شخصی مینا کرمی، بیست‌و‌چهارم فروردین‌ماه ۲۵۸۰ (۱۴۰۰ خورشیدی)، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد تفتیش قرار گرفت. این شهروند بهائی پس از مدتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز، (پلاک ۱۰۰) احضار و بازداشت شد. وی در نهایت پس از اتمام مراحل بازجویی با قرار وثیقه هشتصد میلیون تومانی آزاد گردید.

مینا کرمی، شهریورماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب شیراز به اتهام «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به پنج سال حبس تعزیری، پنج میلیون تومان جزای نقدی، محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت ده سال و منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه به مدت دو سال محکوم شد. این حکم در نهایت توسط شعبه سی‌وهفت دادگاه تجدیدنظر استان فارس عینا تایید شد.


 

سروش ایقانی، شهروند بهائی، بیست‌وچهارم دی‌ماه، پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام شیراز بازداشت، و جهت تحمل دوران محکومیت شش ماه حبس خود به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد.سروش ایقانی، هفتم مهرماه ۲۵۷۵ (۱۳۹۵ خورشیدی)، به همراه چند شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شیراز بازداشت، و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل شد. وی پس از پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به زندان عادل‌آباد شیراز، منتقل گردید. این شهروند بهائی در نهایت ۱۵ آبان‌ماه همان سال، با قرار وثیقه آزاد شد.

سروش ایقانی خردادماه سال ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» به دو سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور با لغو گذرنامه به مدت دو سال و دو سال اقامت اجباری در مهریز یزد محکوم گردید. این حکم توسط شعبه سی‌و‌ هفت دادگاه تجدیدنظر استان فارس به شش ماه حبس تعزیری کاهش یافت.


 

خسرو علیکردی، وکیل مدافع فاطمه سپهری، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه و خانواده‌ی دادخواه جاویدنام ابوالفضل آدینه‌زاده، به دو سال محرومیت از اشتغال در حرفه وکالت محروم شد.خسرو علیکردی، درباره حکم صادر شده علیه خود، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «طبق رأی شعبه چهار دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری خراسان، به جرم انتشار اخبار دادرسی موکلینم؛ ‎فاطمه سپهری و خانواده ‎ابوالفضل آدینه‌زاده و دیگر زندانیان سیاسی، به دو سال ممنوعیت از شغل وکالت محکوم شدم‌.»

وی هفتم آذرماه سال جاری نیز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد به اتهام »فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی» به یک سال حبس، دو سال تبعید به شهرستان نهبندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال محرومیت از اشتغال در حرفه وکالت و دو سال منع حضور در فضای مجازی محکوم شده بود.

این وکیل دادگستری، پیش‌تر نیز در پرونده دیگری به اتهامات «نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» و «عدم حفظ اسرار» توسط شعبه صد و سی‌ویک دادگاه کیفری دو مشهد، به پرداخت بیست‌ویک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

خسرو علیکردی، دهم مردادماه سال جاری، پس از حضور در شعبه نهصدویک بازپرسی دادسرای انقلاب مشهد بازداشت، و به زندان وکیل‌آباد این شهر منتقل شد. وی در نهایت چهاردهم مردادماه با قرار وثیقه آزاد شد.


 

Comments


bottom of page