top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۷بهمن، ۲۵۸۲ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در ایران

 

محمد قبادلو از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام خیزش ملی ایران، سحرگاه سوم بهمن‌ماه، در زندان قزل‌حصار کرج به دار آویخته شد.

حکم اعدام این آزاده‌رزم پیشتر در دیوان عالی جمهوری اسلامی شکسته شده بود.محمد قبادلو، سی‌و‌یکم شهریورماه سال ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، در جریان خیزش ملی ایران بازداشت، و در نوزدهم آذرماه همان سال، توسط شعبه یکم دادگاه کیفری تهران، به اتهام «ارتکاب قتل استوار دوم فراجا فرید کرم‌پور» به اعدام محکوم شد.

وی در تاریخ بیست‌وپنجم آبان‌ماه همان سال، در پرونده‌ی دیگری توسط شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهامات «افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد» و «تخریب و اقدام علیه امنیت ملی کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور گردیده و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی» به اعدام محکوم شد.

 

وحید سرخ‌گل، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، با وجود نهش جسمانی ناگوار کماکان از رسیدگی پزشکی و اعزام به مراکز درمانی محروم مانده است.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده سرخ‌گل: «وحید کماکان از سردردهای شدید و حالت تهوع رنج می‌برد. با این حال او همچنان از رسیدگی مناسب پزشکی و دسترسی به داروهای تخصصی خود نیز محروم مانده است.»وحید سرخ‌گل، هجدهم مردادماه سال ۲۵۸۲ (۱۴۰۲ خورشیدی)،‌ پس از حضور در شعبه سوم دادسرای انقلاب استان کرمانشاه بازداشت، و به بند اطلاعات سپاه واقع در زندان دیزل‌آباد استان کرمانشاه منتقل شد. وی بیست‌‌وپنجم مرداد‌ماه سال جاری، از زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به زندان اوین، منتقل گردید.

این کنشگر پادشاهی‌خواه، پس از مدتی توسط شعبه بیست‌و‌شش دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «توهین به مقدسات»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویق مردم به درگیری و خونریزی» به شانزده سال حبس تعزیری محکوم شد.


 

درخواست دادرسی رضا رسایی از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام خیزش ملی ایران توسط شعبه اول دیوان عالی جمهوری اسلامی رد شد.

رضا رسایی، جوان سی‌وچهار ساله‌ی پیرو آیین یارسان، اهل شهر صحنه، سوم آذرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی) در جریان خیزش ملی ایران، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در کرج بازداشت، و پس از پایان یافتن مراحل بازجویی از بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شد.وی پس از مدتی توسط شعبه دوم دادگاه کیفری یک، استان کرمانشاه به اتهام «قتل نادر بیرامی، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شهر صحنه» به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام این آزاده‌رزم، طی روزهای اخیر توسط شعبه هفدهم دیوان عالی جمهوری اسلامی تایید شد. پرونده رضا رسایی، دهم دی‌ماه سال جاری، به واحد اجرای احکام دادگاه کیفری کرمانشاه ارسال گردید.


 

امیر ولایتی (شاه ولایتی)، از آسیب‌دیدگان چشمی خیزش ملی ایران، سوم بهمن‌ماه، پس از حضور در شعبه پنجم بازپرسی دادسرای انقلاب اوین بازداشت شد. وی پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شده است.

امیر ولایتی، بیست‌وهشتم اردیبهشت‌ماه ۲۵۸۲ (۱۴۰۱ خورشیدی) نیز توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت، و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد. این آزاده‌رزم در نهایت بیست‌وششم تیرماه ۲۵۸۲ (۱۴۰۱ خورشیدی)، با قرار وثیقه یک میلیارد و صدوپنجاه میلیون تومانی از زندان اوین بطور موقت آزاد شد.امیر ولایتی، دوم مهرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، در جریان خیزش ملی در محله‌ی نارمک تهران، مورد اصابت گلوله‌ی ساچمه‌ای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت. وی بر اثر شدت جراحات وارده بینایی چشم چپ خود را از دست داده است.


 

متین حسنی از آسیب‌دیدگان چشمی خیزش ملی ایران، سوم بهمن‌ماه، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهرستان بوکان بازداشت، و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک منبع آگاه: «بازداشت آقای حسنی توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی در منزل خانوادگی وی صورت گرفته است. بازداشت وی، به فاصله دو روز از حضورش بر مزار یلدا آقافضلی و انتشار ویدئویی در این مورد، انجام گرفته است.»این آزاده‌رزم، آذرماه ۲۵۷۸ (١٣٩٨ خورشیدی) نیز در حالی که برای درمان چشم آسیب‌دیده‌اش در تهران به سر می‌برد، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در یک مرکز درمانی بازداشت، و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شده بود.

متین حسنی، در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۲۵۷۸ (۱۳۹۸ خورشیدی)، در شهرستان بوکان از ناحیه چشم چپ مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت. وی بر اثر شدت جراحات وارده بینایی چشم چپ خود را از دست داده است.


 

مرکز رسانه قوه‌قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد، ماهان صدرات از بازداشت‌شدگان خیزش ملی ایران، به اتهام «نفی بلد» به تحمل ده سال حبس در تبعید زندان کلیبر آذربایجان شرقی و به اتهامات «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش سال حبس محکوم شده است.پیش‌تر درخواست دادرسی ماهان صادرات در دیوان‌ عالی جمهوری اسلامی پذیرفته شد، و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارجاع داده شد.

ماهان صدرات، بیستم مهرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی) توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت، و در تاریخ دوازدهم آبان‌ماه همان سال، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به اعدام محکوم شده بود.


 

حکم حبس و تبعید خسرو علیکردی، وکیل مدافع فاطمه سپهری، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه و خانواده جاویدنام ابوالفضل آدینه‌زاده، توسط شعبه سی‌وپنج دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی عینا تایید شد.

وی هفتم آذرماه سال جاری، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مشهد به اتهام «فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی» به یک سال حبس، دو سال تبعید به شهرستان نهبندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال محرومیت از اشتغال در حرفه وکالت و دو سال منع حضور در فضای مجازی محکوم شده بود.خسرو علیکردی، در روزهای اخیر نیز توسط شعبه چهارم دادگاه انتظامی کانون وکلای دادگستری استان خراسان رضوی، به دو سال محرومیت از اشتغال در حرفه وکالت محروم شد.

این وکیل دادگستری پیش‌تر در پرونده دیگری نیز به اتهامات «نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» و «عدم حفظ اسرار» توسط شعبه صد و سی‌ویک دادگاه کیفری دو مشهد، به پرداخت بیست‌ویک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

خسرو علیکردی، دهم مردادماه ۲۵۸۲ (۱۴۰۲ خورشیدی)، پس از حضور در شعبه نهصدویک بازپرسی دادسرای انقلاب مشهد بازداشت، و به زندان وکیل‌آباد این شهر منتقل شد. وی در نهایت چهاردهم مردادماه با قرار وثیقه آزاد شد.


 

شهرام گودرزی، سازنده‌ی تندیس کوروش بزرگ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت، و این پیکره با ارزش توقیف شده است.شهرام گودرزی، مجسمه‌ساز ایرانی از سال ۲۵۷۵ (۱۳۹۵ خورشیدی) تا کنون در حال ساخت تندیسی شش متری از کوروش بزرگ در روستای طویدره شهرستان کلاردشت بود.


 

ایمان گلزار، نوکیش مسیحی بیست‌وششم دی‌ماه، توسط نیروهای اداره اطلاعات جمهوری اسلامی بدون ارائه حکم قضایی در دزفول بازداشت شد‌. ماموران در زمان بازداشت اقدام به تفتیش منزل نیز وی کرده‌اند.خانواده وی بارها به اداره اطلاعات شهرستان دزفول مراجعه کرده‌اند، اما هیچ پاسخی به آنها داده نشده و مورد تهدید نیز قرار گرفته‌اند.

تا کنون از دلایل بازداشت و محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست‌.


 

دیوان عالی جمهوری اسلامی درخواست دادرسی ساناز تفضلی، شهروند بهائی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد را رد کرد.

به نقل از یک تن از اعضای خانواده این شهروند بهائی: «دیوان عالی کشور بدون ارائه هیچ توضیحی، درخواست اعاده دادرسی خانم تفضلی را رد کرده است. تصمیم نهایی عالی‌ترین مرجع قضایی کشور هفته گذشته به وکیل مدافع خانم تفضلی اعلام شد.»وی پیش‌تر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به اتهامات «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت داخلی»، «اجتماع و تبانی به‌ قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «فعالیت آموزشی یا تبلیغی انحرافی مغایر یا مخل به شرع مقدس اسلام در قالب فرقه، گروه، جمعیت یا مانند آن» در مجموع به ده سال و نه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از مدتی توسط شعبه سی‌وپنج دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی تایید شد.

ساناز تفضلی، ۴۵ساله، شهروند بهائی ساکن مشهد، یکم آذرماه ۲۵۸۱ (۱۴۰۱ خورشیدی)، توسط نیروهای اداره اطلاعات جمهوری اسلامی همراه با تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی خود و خانواده‌اش، بازداشت شد. وی هشتم دی‌ماه پس از پایان یافتن مراحل بازجویی به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل گردید.


 

Opmerkingen


bottom of page