top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۹ تیر، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق فردی و شهروندی در ایران


 

شکیلا منفرد با ضرب و شتم از دادسرا به زندان منتقل شد.

شکیلا منفرد، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه که به مرخصی درمانی اعزام شده بود، پیش از اتمام مرخصی، امروز چهارشنبه ششم تیرماه، پس از حضور در دادسرای ناحیه هشت تهران، همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.


به نقل از یک فرد آگاه، «خانم شکیلا منفرد، خود از دادستانی درخواست تمدید مرخصی کرده بود که به وی اعلام کردند نامه به دادسرای ناحیه هشت تهران ارسال شده است. امروز شکیلا که مرخصی درمانش به پایان نرسیده بود، پیش از اینکه برای انجام آزمایشات آندوسکوپی به بیمارستان برود به دادسرا مراجعه کرد. که در آنجا دادیار خانم شقاقی به وی گفته که بازجوی پرونده‌اش گفته باید به زندان برگردد. سپس خانم منفرد توسط دو سرباز همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.»


 

آرش نبوی، شهروند بهائی به ده سال حبس محکوم شد.

آرش نبوی، شهروند بهائی ساکن اصفهان توسط دادگاه انقلاب این شهر به ده سال حبس، پرداخت جزای نقدی و مصادره اموال محکوم شد.


براساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست محمدرضا توکلی صادر و به آقای نبوی ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام «عضویت در دسته‌ها و گروه‌ها با هدف برهم زدن امنیت کشور» به تحمل پنج سال حبس و پرداخت پنجاه میلیون تومان جزای نقدی و در خصوص اتهام «فعالیت تبلیغی مغایر با شرع اسلام» به پنج سال حبس محکوم شده است. همچنین مجازات تکمیلی دو سال ممنوعیت فعالیت در فضاى مجازى و خروج از کشور و مصادره اموال برای وی صادر شده است.


 

طاهره نوروزی، شهروند بهائی با تودیع وثیقه آزاد شد.

طاهره نوروزی، شهروند بهائی ساکن شیراز، روز پنجشنبه سی‌ویکم خردادماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر آزاد شد.


آزادی خانم نوروزی با تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی صورت گرفته است.


 

متین حسنی، از آسیب‌دیدگان چشمی آبان ۹۸ به ۳۱ ماه حبس محکوم شد.

متین حسنی، از آسیب‌دیدگان چشمی آبان ۹۸ توسط شعبه ١٠١ دادگاه کیفری دو بوکان به اتهامات «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به ٣١ ماه حبس محکوم شد.


متین حسنی در واکنش به این حکم در بخش روایتگر اینستاگرام خود نوشت: «یک چشمم را از دست دادم و تاریک شد. و حالا به جرم شریف بودن و اینکه کنار همه بودم باید بروم زندان و حبس.»


 

فاطمه سپهری، زندانی سیاهی پادشاهی‌خواه در پیامی از زندان وکیل‌آباد مشهد اعلام کرد در سیرک انتصابات جمهوری اسلامی شرکت نخواهد کرد.

فاطمه سپهری، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، در پیامی اعلام کرد که در سیرک انتصابات جمهوری اسلامی شرکت نخواهد کرد.


پیام فاطمه سپهری بدین شرح است:

ما در سیرک انتصابات شما شرکت نخواهیم کرد.

شما دروغگوترین انسان‌های اعصار تاریخ هستید، به شما اعتماد نداریم.

شما دزدترین و اختلاس‌گرترین افراد جامعه‌ هستید، با شما همراهی نخواهیم کرد.

‏شما بی‌رحم‌ترین حاکمان سده‌های تاریخ هستید، بار گناه شما را به دوش نمی‌کشیم.

‏شما بی‌کفایت‌ترین مدیران هر کشوری هستید، مسئولیتی را به شما محول نخواهیم کرد.

‏ما به زودی نقطه پایان استیلای‌تان را رقم خواهیم زد .

‏⁧ 

فاطمه سپهری⁩

زندان وکیل‌آباد مشهد

۶تیر ماه ۱۴۰۳


 

حکم اعدام رضا رسایی با وجود «ایرادهای فراوان» در دیوان عالی کشور تایید شد.

مقامات زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از یک هفته پیش تاکنون، دسترسی رضا رسایی به تماس تلفنی با خانواده و همچنین ملاقات حضوری را قطع کرده‌اند. مقامات زندان هیچ توضیحی درباره دلیل اعمال این محرومیت به رضا رسایی نداده‌اند.


از سوی دیگر، هم‌زمان با قطع دسترسی به تماس تلفنی و ملاقات حضوری برای این زندانی محکوم به اعدام، فشار بر خانواده او نیز افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که در تماس‌های تلفنی تهدید به بازداشت شده‌اند.


 

Comments


bottom of page