top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

گزارش نقض حقوق بشر در ایران

شنبه ۱۹ اسفند، ۲۵۸۲ شاهنشاهی

 

جامعه بین‌المللی بهائیان روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه خبر داده است: نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بیشتر از ۳۰ قبر را در آرامستان بهائیان تهران، موسوم به «گلستان جاوید»، تخریب کرده‌اند.
جامعه جهانی بهائیان در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «مسئولین جمهوری اسلامی نشان‌های روی قبرها را برداشته و با بولدوزر و لودر قبور را صاف کرده‌اند تا شکل قبر نداشته باشند.»

در این بیانیه آمده است: «هتک حرمت قبور یک جنبۀ دائمی از کارزار ۴۵ سالۀ حکومت ایران برای سرکوب سیستماتیک بهائیان است که در پی سال‌ها آزار و اذیت در ارتباط با آرامستان‌ها صورت می‌گیرد. اما تخریب این قبور تازه، گواه حمله‌ای بی‌سابقه و غیرانسانی به جامعۀ بهائی در ایران است.»


 

حکم اعدام «عباس دریس» شهروند بازداشت شده در اعتراضات سال ۹۸ در ماهشهر در دیوان عالی کشور تأیید شده و حالا او در یک قدمی اجرای حکم اعدام قرار دارد.فرشته تابانیان وکیل عباس دریس گفته است: «پرونده موکل‌اش ایراداتی دارد که نشان می‌داد او نمی‌تواند گناهکار باشد اما دادگاه به آنها توجه نکرده پرداخته است.»

او اظهار داشت: «یکی از ایرادات، اقرارهایی بود که نزد مقام قضایی انجام نشده بود. در مورد دیگر به کارشناسی اسلحه اشاره کردیم. اسلحه در خانه همسایه کشف شده و ثابت نشد که اسلحه برای موکل بنده است در کارشناسی اسلحه اعلام شده بود که مشخص نیست شلیک از این اسلحه بوده، چون گلوله‌ای یافت نشده بود.»

تابانیان با اشاره به گزارش پزشکی قانونی گفته است: «پزشکی قانونی اعلام کرده بود شکافی که در صورت رضا صیادی وجود داشته حاکی از آن است که از فاصله نزدیک‌تری به او شلیک شده است.»

او همچنین اظهار داشت: چشم‌های عباس دریس ضعیف است و با عینک هم نمی‌توانسته با این دقت شلیک کند ولی تمام این دلایل در دادگاه جواب نداد و حکم «اعدام» صادر شد.


 

امیرشاه ولایتی، آسیب‌دیده چشمی خیزش ملی ایران در سال گذشته، در صورت تداوم حبس، مجبور به «تخلیه چشم» خواهد شد.براساس مدارک پزشکی، اگر «امیرشاه ولایتی» برای درمان زیر نظر پزشک متخصص آزاد نشود، به دلیل چسبندگی در حدقه چشم به علت وجود ساچمه غیر قابل خروج، چشم چپ او باید تخلیه شود.

امیرشاه ولایتی روز ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شد.

وی در تاریخ سوم بهمن‌ماه با احضار به دادسرا، پس از تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شده است.

پیام درفشان، وکیل این زندانی سیاسی گفته است: «گواهی پزشک تایید می‌کند موکل وی باید تحت درمان مستمر چشم‌پزشک متخصص باشد و نباید در زندان نگهداری شود.»


 

حسین (یوحنا) شعبانی، نوکیش مسیحی تفهیم اتهام شد.

حسین(یوحنا) شعبانی، نوکیش مسیحی، پس از آنکه به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب فردیس کرج احضار شد و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت، با قرار وثیقه‌ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان، آزاد شد.
این دگراندیش مذهبی، هفتم دی ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تحت بازجویی قرار گرفته و پرونده وی برای تفهیم اتهام به این شعبه بازپرسی ارسال شده بود.

اتهام آقای شعبانی «تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر با شرع مقدس اسلام از طریق طرح ادعاهای واهی و کذب در حوزه‌های دینی» عنوان شده است.


 

سه تن از زندانیان سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به نام‌های خالد پیرزاده، وحید سرخ‌گل و آزاد پیکری‌فر با وجود نهش (وضعیت) جسمانی ناگوار، کماکان از رسیدگی پزشکی و اعزام به مراکز درمانی محروم مانده‌اند.اخبار منتشر شده در مورد سه تن از زندانیان سیاسی پادشاهی‌خواه نشان می‌دهد، با وجود نهش جسمانی ناگوار، مسئولان جمهوری اسلامی از انتقال آنها به مراکز درمانی و رسیدگی پزشکی سر باز زده‌اند.


خالد پیرزاده پس از انجام بخشی از دوره درمان، علیرغم تداوم مشکلات قلب و عروق، به زندان اوین بازگردانده شده است، در صورتی که وی همچنان نیازمند گذراندن دوره درمان خود، زیر نظر پزشک متخصص است.وحید سرخ‌گل نیز از سردردهای شدید و حالت تهوع رنج می‌برد ولی همچنان از رسیدگی مناسب پزشکی و دسترسی به داروهای تخصصی خود نیز محروم مانده است.
همچنین آزاد پیکری‌فر که از بیماری قلبی رنج می‌برد و بیماری او پس از بازداشت پیشرفت کرده و با تنگی نفس و تپش قلب مواجه شده است، با مخالفت مسئول بهداری زندان اوین برای اعزام وی به بیمارستان و تحت درمان قرار گرفتن زیر نظر پزشک متخصص قلب و عروق، از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است. مسئولان زندان حتی داروهایی که او تا پیش از بازداشت مصرف می‌کرده را هم در زندان قطع کرده‌اند.
 

مهرداد بختیاری، عموی جاویدنام پویا بختیاری به شش سال زندان و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.مهرداد بختیاری، زندانی سیاسی سابق و عموی جاویدنام پویا بختیاری با انتشار پستی در شبکه ایکس از یک سال حبس برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و پنج سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی و دو سال تبعید به شهرکرد به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» خبر داده است.

بیست‌وهشتم بهمن‌ماه سال جاری، جلسه رسیدگی به اتهامات وی در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی سید موسی آصف الحسینی برگزار شده بود.


 

رویا ثابت، شهروند بهائی ساکن شیراز، پس از گذشت ۲۲ روز از زمان بازداشت، کماکان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی گفته است علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده وی از مراجع قضایی و امنیتی، مسئولین جمهوری اسلامی از ارائه پاسخی روشن در خصوص نهش(وضعیت) و محل نگهداری وی خودداری می‌کنند.

 رویا ثابت در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال جاری، پس از احضار توسط اطلاعات سپاه شیراز، بازداشت شد.

از اتهامات مطرح شده علیه خانم ثابت اطلاعاتی منتشر نشده است.


 

شروین حاجی‌پور، خواننده آهنگ «برای» به سه سال و هشت ماه حبس محکوم شد.


دستگاه قضائی جمهوری اسلامی، شروین حاجی‌پور، هنرمند معترض را به «حبس»، «ممنوعیت خروج از کشور» و «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» محکوم کرده است.

آقای حاجی‌پور، تصویری از حکم دادگاه را در حساب رسمی اینستاگرام خود منتشر کرده است. 

Comentarios


bottom of page