top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۱۲ خرداد، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر و شهروندی درایران

 

به پرونده فاطمه سپهری و برادرانش اتهام توهین به علی خامنه‌ای و روح‌الله خمینی افزوده شد.

اصغر سپهری برادر زندانیان سیاسی پادشاهی‌خواه، فاطمه سپهری، محمدحسین سپهری و حسین سپهری در ایکس، از تصمیم قاضی شعبه پنجم دادگاه انقلاب مشهد برای افزودن اتهام «توهین به خامنه‌ای و خمینی» به پرونده فاطمه سپهری، محمدحسین سپهری و حسین سپهری خبر داد.


آقای سپهری نوشت: «یزدان‌خواه، قاضی شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد، پس از جلسه دادگاه ۱۷ اردیبهشت، پرونده فاطمه سپهری، محمدحسین سپهری و حسین سپهری را برای علی‌ سلیمانی ‌مارشک، بازپرس پرونده فرستاده است تا اتهام توهین به خامنه‌ای و خمینی را نیز به پرونده آنها اضافه کند.»


آقای سپهری همچنین افزود: «خواهرش فاطمه سپهری، بیش از ۲۰ ماه در زندان است و تلفنش به شدت کنترل می‌شود. محمدحسین و حسین سپهری در ۶ مهرماه سال گذشته، یک روز قبل از عمل جراحی فاطمه سپهری در بیمارستان قائم، زمانی‌ که پیگیر درمان او بودند بازداشت شدند. محمدحسین سپهری بیش از ۸ ماه است که در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.


 

علی مقصدجو، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه از حق درمان محروم مانده است.

علی مقصدجو، کنشگر پادشاهی‌خواه، قهرمان پاورلیفتینگ و کارمند اخراجی بخشداری قرچک و اتحادیه اصناف پانزدهم تیرماه ۱۴۰۱ خورشیدی توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در استان تهران، دستگیر و به بازداشتگاه امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد.


آقای مقصد جو از بیماری دیسک کمر و سائیدگی مفاصل زانو رنج می‌برد و برای انجام معاینات تخصصی نیازمند اعزام نزد پزشک متخصص ارتوپد است اما در پی مخالفت مسئولان قضائی از جمله دادستان و ضابط امنیتی پرونده‌اش از حق درمان محروم شده است.


وی از سوی دادگاه انقلاب به اتهامات «جمع‌آوری اسناد طبقه‌بندی شده و قرار دادن آن در اختیار دیگران»، «فعالیت تبلیغی» و «اجتماع و تبانی» به دو سال حبس محکوم شد.


گفته می‌شود وی به دلیل تن ندادن به اعتراف اجباری از آزادی مشروط محروم شد.


 

پرونده آیدا شاکرمی، خواهر جاویدنام نیکا شاکرمی به دادگاه ارجاع شد.

پرونده آیدا شاکرمی، خواهر جاویدنام نیکا شاکرمی از جانباختگان خیزش ملی ایران در سال ۲۵۸۱، با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۰۳۰ دادگاه کیفری دو تهران ارجاع شد.


رضا شفاخواه، وکیل مدافع خانم شاکرمی در این خصوص اعلام کرد: «پرونده موکلم با صدور کیفرخواست تحت عناوین، تشویق به فساد و فحشا و تمرد نسبت به مامورین به شعبه ۱۰۳۰ دادگاه کیفری دو تهران ارجاع شد و در تاریخ چهارم تیرماه سال جاری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.»


 

تداوم بی‌خبری از وضعیت سپیده رشیدی (درخشان)، شهروند بهائی که توسط ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده منجر به افزایش نگرانی‌های خانواده وی شده است.

سپیده رشیدی (درخشان)، شهروند بهائی، روز دوشنبه هفتم خردادماه توسط ماموران اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت شده است. 


در دی ماه سال گذشته نیز، ماموران اطلاعات سپاه پس از مراجعه به منزل خانوادگی خانم رشیدی، ضمن تفتیش منزل، شماری از لوازم الکترونیکی نظیر کامپیوتر و تلفن همراه وی را ضبط کرده بودند.


هنوز از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات این شهروند بازداشتی اطلاعی در دست نیست.


 

ممنوع الملاقات شدن خالد پیرزاده، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به دلیل پشتیبانی از خانواده‌های دادخواه است.

حساب اینستاگرامی خالد (کوشان) پیرزاده، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، نامه‌ای را از وی منتشر کرده است. او در این نامه به منع خود از ملاقات و تماس در زندان اشاره کرده و نوشته است: «خیانت و حماقت بزرگی است اگر بخواهیم خانواده‌های دادخواه را فراموش کنیم چرا که آنها برگ زرینی از تاریخ هستند.»


خالد پیرزاده در ادامه نوشت: «ممنوع الملاقات و ممنوع تماس شدنم به دلیل حمایت از خانواده‌های دادخواه هم نمی‌تواند ما زندانیان سیاسی را از راهمان منصرف سازد.»


 

دو شهروند بهائی در رشت بازداشت شدند.

نازیلا خانی‌پور، شهروند بهائی و فرزند او وصال هروی، توسط ماموران اطلاعات سپاه رشت بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند. 


نازیلا خانی‌پور در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه، به منزل شخصی این شهروند بهائی و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شده و همچنین وسایل شخصی وی از جمله تلفن‌های همراه نیز ضبط شده است.


وصال هروی، فرزند خانم خانی‌پور نیز در محل کار خود و توسط همان ماموران بازداشت شده است. 


وصال هروی، پیش‌تر به دلیل تعلق به جامعه بهائی و به دستور نهادهای امنیتی از دانشگاه محل تحصیل خود اخراج شده بود.


 

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه ممنوع التماس شده است.

در پی انتشار فایل آوایی رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه از زندان قزل‌حصار کرج که وی در آن اعلام کرده بود سپاه از سپردن وکالتنامه او برای انحصار وراثت، تنها ارثیه پدری‌اش جلوگیری کرده است تا وی نتواند مخارج خود در زندان را تامین نماید، این زندانی از حق تماس تلفنی محروم شده است.


 

Comments


bottom of page