top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۲۶ خرداد، ۲۵۸۲ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق فردی و شهروندی درایران


 

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده رضا سلمان‌زاده، پدر جاویدنام مهدی سلمان‌زاده برگزار خواهد شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام واهی مشارکت در آتش‌سوزی زندان اوین برای رضا سلمانزاده پدر جاویدنام مهدی سلمان‌زاده و زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه و چند تن دیگر از زندانیان سیاسی دیگر سی‌ام خردادماه، برگزار خواهد شد.

 

وکیل مدافع رضا محمدحسینی زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان قزلحصار کرج از قطع مکرر تماس تلفنی موکلش در هنگام مکالمه با خود خبر داد.


این کنشگر پادشاهی‌خواه اخیرا با انتشار دو پیام آوایی جداگانه از زندان قزلحصار کرج اعلام کرد که سپاه از سپردن وکالتنامه او برای انحصار وراثت تنها ارثیه پدری‌اش جلوگیری کرده است تا او نتواند از پس مخارج خود در زندان بربیاید و همچنین در یک پیام آوایی دیگر خبر از کمبود آب در این زندان داده است. 

مادر زندانیان سیاسی، فاطمه سپهری، محمدحسین سپهری و حسین سپهری از محکومیت فرزندانش به بیش از ۳۲ سال حبس خبر داد.

اصغر سپهری ، برادر این سه زندانی سیاسی در حساب خود در ایکس نوشت:

«پس از جلسه دوم دادگاه در تاریخ ۱۷ خرداد، حسین یزدان‌خواه، قاضی شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد، احکام زیر را صادر کرد.

‏⁧ فاطمه سپهری: ۷ سال حبس به دلیل حمایت از اسرائیل، ۷ سال حبس بابت اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی، ۳ سال حبس به دلیل توهین به خامنه‌ای، و یک سال و شش ماه برای فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی.

‏⁧ محمدحسین سپهری: ۵ سال برای اجتماع و تبانی، ۲ سال به دلیل توهین به خامنه‌ای و یک سال برای فعالیت تبلیغی علیه نظام.

‏⁧ حسین سپهری: ۳ سال و ۷ ماه حبس به دلیل اجتماع و تبانی، یک سال و ۴ ماه حبس به دلیل توهین به خامنه‌ای، ۷ ماه حبس برای فعالیت تبلیغی علیه نظام.


‏خواهرم از ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در زندان است و تلفن‌اش به شدت کنترل می‌شود و در این مدت با وجود جراحی قلب باز در ۷ مهرماه و جراحی بر روی دست در ۱ مرداد سال گذشته هیچ مرخصی نداشته است.

‏برادرانم در ۶مهرماه سال گذشته، یک روز قبل از عمل جراحی خواهرم در بیمارستان قائم، زمانی‌که پیگیر درمان او بودند، بازداشت شدند. محمدحسین سپهری بیش از ۸ ماه است که در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.»


 

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از شناسایی بیش از ۲۰۰ تن از کسانی که مبادرت به انتشار محتوای توهین‌آمیز علیه ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان کردند، خبر داد.

محمد موسویان، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان با اعلام خبر شناسایی بیش از ۲۰۰ تن از کسانی که مبادرت به انتشار محتوای توهین‌آمیز علیه ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان کردند، در جلسه بررسی ساز و کار برخورد با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه در دادگستری افزود: برای این افراد در دستگاه قضایی پرونده تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

وی اظهار داشت: با دستور دادستان کل کشور و تاکید رئیس کل دادگستری اصفهان با این افراد برخورد قضایی قاطع صورت خواهد گرفت.


 

سازمان اطلاعات فراجا اعلام کرد که یک شهروند در قم به دلیل واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی در فضای مجازی، بازداشت و با صدور قرار قضایی به زندان منتقل شده است.

سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فردی که دارای سوابق متعدد در اغتشاشات بوده و اقدام به توهین به جانباختگان سانحه هوایی هلی‌کوپتر ابراهیم رئیسی و سیاه‌نمایی علیه پلیس در فضای مجازی کرده بود، شناسایی و بازداشت شد».


در اطلاعیه این سازمان همچنین آمده است: «در تحقیقات تکمیلی، مستنداتی مبنی بر ارتباط این فرد با سازمان موساد، ایفای نقش رسانه‌ای و همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و ضد انقلاب محرز شده است.»

 

محمود مهرابی به بند زندانیان جرایم خطرناک زندان دستگرد منتقل شده است.

خواهر محمود مهرابی که برادرش در جریان خیزش ملی ایران در سال ۲۵۸۱ با اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده با همرسانی ویدئویی، از نگرانی خانواده خود در پی نگهداری برادرش در بند زندانیان جرایم خطرناک زندان دستگرد خبر داد.


 

سه شهروند بهائی در شیراز به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شدند.

بر اساس حکمی که روز چهارشنبه شانزدهم خردادماه توسط شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی کامران زارع صادر و به خانم‌ها سحر محب‌پور، رکسانا وجدانی و ستاره طعامی ابلاغ شده است، آنها از بابت اتهاماتی نظیر «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام»، هر یک به پنج سال حبس تعزیری تحت نظارت پابند الکترونیک تا محدوده ۱۰۰۰ متری محل سکونت، ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی، پانزده سال محرومیت از خدمات اجتماعی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده‌اند.


 

پنج شهروند بهائی در کرمان به پرداخت جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

دادگاه انقلاب کرمان پنج شهروند بهائی را به پرداخت جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم کرد. نام‌های این شهروندان یکتا فلاح، فواد شاکر ارکانی، بهنام پور احمری، شهرام فلاح و پریدخت شجاعی باغینی عنوان شده است.


 

Comments


bottom of page