top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۱۶تیر، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق و آزادی های فردی در ایران


 

نازیلا خانی‌پور و وصال هروی، دو شهروند بهائی با قرار وثیقه آزاد شدند.

نازیلا خانی‌پور و فرزند وی وصال هروی، دو شهروند بهائی محبوس در زندان لاکان رشت با قرار وثیقه آزاد شدند.


پیشتر در تاریخ هشتم خردادماه، این دو شهروند توسط ماموران اطلاعات سپاه در رشت بازداشت شده بودند.


خانم خانی‌پور، پیشتر نیز سابقه بازداشت داشته است و وصال هروی نیز پیشتر به دستور نهادهای امنیتی از دانشگاه محل تحصیل خود اخراج شده بود.


 

ماموران جمهوری اسلامی در کاشان از دفن یک شهروند بهائی جلوگیری کردند.

در کاشان از دفن پیکر یک شهروند با هویت نصرت‌الله احسانی، در آرامستان بهائیان این شهر جلوگیری شد.


یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر گفت: «علیرغم دارا بودن جواز دفن این شهروند بهائی در آرامستان بهائیان کاشان (گلستان جاوید)، مسئولان از دفن پیکر وی ممانعت به عمل آورده و صبح روز هفتم تیرماه پیکر آقای احسانی را به سردخانه منتقل کردند.»


 

پیام ولی، شهروند بهائی به حبس و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد.

بر اساس حکمی که روز شنبه نهم تیرماه توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی نریمانی صادر و در زندان به پیام ولی ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و منع حضور در شبکه‌های مجازی محکوم شده است.


 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سوزان عید محمدزادگان و نیوشا بدیعی ثابت، دو شهروند بهائی، روز چهارشنبه سیزدهم تیرماه، در شعبه اول دادگاه انقلاب بابل برگزار شد.


در جریان این جلسه که روز چهارشنبه سیزدهم تیرماه، در شعبه اول دادگاه انقلاب بابل برگزار شده، این دو شهروند بهائی از بابت اتهامات ماده ۴۹۸ و ۵۰۰ مکرر یعنی اقدام علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور و تبلیغ علیه نظام به دفاع از خود پرداختند.


در تاریخ بیست‌وچهارم مردادماه ۱۴۰۲ خورشیدی، سوزان عید محمدزادگان و نیوشا بدیعی ثابت توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضائی در منزل خانم عید محمدزادگان در بابل بازداشت شدند.


این دو شهروند بهائی سپس توسط شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب بابل از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» مورد تفهیم اتهام گرفتند.


این دو شهروند بهائی در نهایت در تاریخ بیستم شهریورماه سال گذشته با تودیع وثیقه از زندان بابل آزاد شدند.


 

جواد بهداد، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه و از افسران پیشین ارتش به بند جرایم خطرناک منتقل شد.

جواد بهداد، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه و از افسران پیشین ارتش که پیش‌تر به پنج سال حبس محکوم شده بود به بند پنج زندان خرم‌آباد که مربوط به جرایم خطرناک است، منتقل شد.


 

کاظم علی‌نژاد بارانلو، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

کاظم علی‌نژاد بارانلو، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، از هشتم‌تیرماه به دلیل محرومیت از اعزام به بیمارستان و رسیدگی مناسب پزشکی در اعتصاب غذا بسر می‌برد.


 

حسین کوشکی‌نژاد، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه از حق درمان محروم است.

حسین کوشکی‌نژاد، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه از اعزام به بیمارستان و درمان محروم است. آقای کوشکی‌نژاد در پی «پارگی مینیسک و رباط صلیبی زانو» علی‌رغم «۲۰ نامه‌نگاری» با عوامل زندان جهت رسیدگی و جراحی زانو همچنان از حق درمان محروم است. 


او به اتهام «حمایت از خاندان پهلوی» به یکسال حبس و دو سال تبعید از محل کار محکوم شده است. 


حسین کوشکی‌نژاد برادر رضا کوشکی‌نژاد، عضو پیشین پدافند هوایی ارتش است که به دلیل حمایت از خیزش ملی ایران در سال ۲۵۸۱ اخراج و بازداشت شد.


 

Comments


bottom of page