top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۲تیر، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق فردی و شهروندی در ایران

 

کوروش جلیل، کنشگر سیاسی پادشاهی‌خواه بازداشت شد.


کوروش جلیل از کنشگران سیاسی پادشاهی‌خواه شهر یاسوج و زندانی سیاسی پیشین، روز جمعه ۴ خردادماه، هنگام خروج از منزل توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

هنوز از دلیل بازداشت‌ شدن آقای جلیل اطلاعی در دست نیست.

 

دو شهروند بهائی به حبس و مصادره اموال محکوم شدند.

ارشیا روحانی و حمید منزوی، دو شهروند بهائی ساکن اصفهان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در جمعیت‌هایی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به تحمل پنج سال حبس، پرداخت جزای نقدی، مصادره اموال و مجازات‌های تکمیلی دیگر محکوم شدند.


بر اساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست محمدرضا توکلی صادر شد، این دو شهروند بهائی به تحمل «پنج سال حبس تعریزى، پرداخت پنجاه میلیون تومان جریمه نقدى و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضاى مجازى و ممنوعیت خروج از کشور» محکوم شدند. 


بر اساس این گزارش، همچنین تعدادی دستگاه کپی، لپتاپ، گوشی موبایل، حافظه جانبی و اسکنر که پیش‌تر از محل کسب این شهروندان ضبط شده بود نیز«به نفع بیت المال» مصادره شده است.


 

در پی انتشار ویدیویی در فضای مجازی؛ زنی در شهرستان کلاله بازداشت شد.

خلیل هاشمی، فرمانده انتظامی شهرستان کلاله در استان گلستان از بازداشت یک زن به دلیل آنچه «توهین به مقدسات و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی» عنوان کرده است، خبر داد.⁣

وی در خصوص بازداشت این شهروند گفت: چند روز قبل، کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن زنی اقدام به «توهین به اقوام و اهل تسنن کرده و باعث تشویش افکار عمومی شده بود.»⁣

فرمانده انتظامی شهرستان کلاله خبر داد که این زن دستگیر و به مقام قضایی ارجاع داده شد. در گزارش‌های منتشر شده اطلاعاتی در مورد هویت فرد بازداشت شده اعلام نشده است.


 

رضا سلمان‌زاده، پدر جاویدنام مهدی سلمان‌زاده به ۷ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

رضا سلمان‌زاده پدر جاویدنام مهدی سلمان‌زاده و زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه در پرونده آتش‌سوزی زندان اوین به اتهامات واهی تخریب اموال زندان، اخلال در نظم زندان و سرپیچی و تمرد از دستور، به هفت سال حبس و هفتادوچهار ضربه شلاق محکوم شد.


 

وحید سرخ گل، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، محبوس در زندان اوین از حق درمان محروم مانده است.

وحید سرخ‌ گل، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین، با وجود نهش بد جسمانی‌اش کماکان از رسیدگی پزشکی و اعزام به مراکز درمانی محروم مانده است.


وحید سرخ ‌گل مدتی است که از مشکلات جسمانی همچون خونریزی از ناحیه گوش، سردرد و تنگی نفس رنج می‌برد. علیرغم توصیه رئیس بهداری جهت اعزام این زندانی به مراکز درمانی خارج از زندان، مسئولین حراست با سنگ‌اندازی، از این امر ممانعت به عمل می‌آورند.


مسئولین مربوطه حتی اجازه نمی‌دهند که خانواده این زندانی سیاسی، داروهای مورد نیاز وی را به دست او برسانند.


 

مریم مهرابی، خواهر محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام بازداشت شد.

مریم مهرابی، خواهر محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام  به همراه دو دخترش خردسالش توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی  در خانه‌اش در اصفهان بازداشت شد.


 مریم مهرابی پس از بازداشت به دادگاه انقلاب منتقل شد و قاضی او را به دلیل همرسانی ویدئویی که در آن تهدید کرده بود در اعتراض به حکم اعدام برادرش، خود را مقابل خانه آیت‌الله ناصری در اصفهان به آتش می‌کشد، به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم کرده است.


 

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه به سلول انفرادی منتقل شد.

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان قزلحصار کرج در یک پیام آوایی از صدور دستور انتقال خود به سلول انفرادی خبر داده است.


رضا محمدحسینی دلیل این تصمیم را اطلاع‌رسانی روزهای گذشته ایشان درباره قطع تماس‌های تلفنی و کمبود آب در زندان قزلحصار دانست. 

Comments


bottom of page