top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۱۹خرداد، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض آزادی‌های فردی و حقوق شهروندی در ایران

 

عباس واحدیان شاهرودی به دلیل بیماری قلبی به بهداری زندان منتقل شده است.

علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل دادگستری از موافقت نکردن مسئولان زندان وکیل‌آباد با اعزام و درمان عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی به مرکز تخصصی خبر داده است.


آقای شریف‌زاده اردکانی همچنین از ادامه تصمیم مسئولان جمهوری اسلامی با تعویق اجرای حکم این زندانی سیاسی با توجه به نیاز به بستری شدن وی به دلیل بیماری قلبی در بهداری زندان وکیل‌آباد، خبر داده است. 


چندی پیش نیز پزشکی قانونی با درخواست عدم تحمل حبس این زندانی سیاسی علی‌رغم تایید ابتلا به بیماری قلبی، آسم، مشکلات تنفسی و آسیب حاد پوستی، مخالفت کرده و شرایط زندان را برای او مناسب ارزیابی کرده بود.


اکنون این امضا کننده بیانیه ۱۴ نفر، به دلیل بدتر شدن شرایط قلب خود، در درمانگاه زندان بستری و نیازمند به درمان تخصصی است.


 

رضا ببر نژاد برادر جاویدنام مهدی ببرنژاد مجددا بازداشت شد.

فاطمه حیدری، خواهر جاویدنام جواد حیدری، جان‌باخته خیزش ملی در سال ۲۵۸۱، از بازداشت دوباره رضا ببر نژاد، برادر جاویدنام مهدی ببرنژاد از دیگر جانباختگان خیزش ملی در آن سال خبر داده است. آقای ببرنژاد، مجددا به زندان قوچان منتقل شده است. این شهروند، در پی واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی در صفحه اینستاگرام خود بازداشت و به قید وثیقه آزاد شده بود.


 

عباس (مجاهد) کورکوری از حق درمان محروم مانده است.

عباس کورکوری مشهور به مجاهد کورکور از بازداشت‌شدگان محکوم به اعدام خیزش ملی در سال ۲۵۸۱ پس از گذراندن ۴۵ روز در سلول انفرادی زندان مرکزی شیبان اهواز، با مشکلات عصبی شدید به قرنطینه بازگردانده شده و مسئولان زندان از ارائه خدمات پزشکی به او جلوگیری می‌کنند.


 

رضا محمدحسنی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه همچنان از حق تماس محروم مانده است.

رضا محمدحسینی زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه کماکان از حق تماس با خانواده‌اش محروم است. وی پس از انتشار یک فایل آوایی از زندان ممنوع‌التماس گردید.


این کنشگر پادشاهی‌خواه اخیرا با انتشار یک فایلی آوایی از زندان قزل‌حصار کرج اعلام کرد که سپاه از سپردن وکالتنامه او برای انحصار وراثتِ تنها ارثیه پدری‌اش جلوگیری کرده است تا او نتواند مخارج خود را در زندان تامین نماید.


 

آگاه صادقی، شهروند بهائی ساکن بوکان علیرغم گذشت بیش از سه هفته از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده آگاه صادقی، شهروند بهائی، ضمن تایید خبر بازداشت وی گفت: «آقای صادقی حدود سه هفته پیش توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت شد. پیگیری نزدیکان این شهروند بهائی جهت کسب اطلاع از آخرین وضعیت و محل نگهداری وی تاکنون بی نتیجه بوده است، امری که به افزایش نگرانی های خانواده این شهروند منجر شده است.»


بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ماموران جمهوری اسلامی پس از بازداشت این شهروند، به منزل شخصی وی مراجعه کرده و ضمن تفتیش محل، برخی از لوازم شخصی او و خانواده اش را ضبط کرده‌اند.


 

ماموران جمهوری اسلامی اقدام به تخریب زمین‌های کشاورزی شهروندان بهائی در روستای احمدآباد ساری کردند.جامعه جهانی بهائی با انتشار ویدئویی از تخریب مزارع برنج متعلق به شهروندان بهائی در روستای احمدآباد ساری خبر داد.


در دی ماه سال گذشته دستکم ۶۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی شهروندان بهائی ساکن این روستا توسط ماموران انتظامی و نیروهای جنگل‌بانی مصادره شده بود.


جامعه جهانی بهائی اعلام کرد: «ماموران حکومت ایران مزارع برنج متعلق به بهائیان در احمدآباد مازندران با بولدوزر تخریب کردند و محصولات کشاورزی آنها را از بین بردند. ماموران در ماه ژانویه این زمین‌ها را غیرقانونی حصارکشی کرده بودند. این آپارتاید اقتصادی و پاکسازی مذهبی برای راندن بهائیان از زمین‌های‌ متعلق به آنها است.»


 

Comments


bottom of page