top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

شنبه ۲۹ اردیبهشت، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر و شهروندی در ایران


 

منوچهر بختیاری، پدر دادخواه جاویدنام پویا بختیاری و زندانی سیاسی محبوس در زندان چوبیندر قزوین، به ۱۳ ماه و ۱۵ روز حبس محکوم شد.

منوچهر بختیاری، پدر دادخواه جاویدنام پویا بختیاری، بر اساس اتهامی که در دوران زندان علیه او مطرح شده، توسط دادگاه کیفری دو استان قزوین به ۱۳ ماه و ۱۵ روز حبس محکوم شد. 


بر اساس حکمی که اخیرا توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو استان قزوین صادر و روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه، به آقای بختیاری در زندان ابلاغ شده، او از بابت اتهام «نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای» محکوم شده است. جلسه دادگاه او در ۲۸ فروردین‌ماه سال جاری، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده بود. 


منوچهر بختیاری از تاریخ ۹ اردیبهشت‌‌ماه ۱۴۰۰ خورشیدی در بازداشت است. او پیش از محکومیت جدید به ۳ سال و ۶ ماه حبس، ۲ سال و ۶ ماه تبعید و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.


 

آزاد پیکری‌فر به شش سال حبس محکوم شد.

آزاد پیکری‌فر، زندانی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که در راستای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، صرفاً مجازات پنج سال حبس وی بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» قابل اجرا می‌باشد.


 

آرشام رضایی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به بیش از یازده سال زندان محکوم شد.

آرشام رضایی، زندانی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به یازده سال و چهار ماه و پانزده روز حبس تعزیری، پرداخت سیزده میلیون و صد و بیست‌وپنج هزار تومان جزای نقدی درحق صندوق دولتمردان و همچنین پرداخت مبلغ نودوسه میلیون تومان به صندوق دولت، محکوم شد.


بر اساس این گزارش، محکومیت‌های آرشام رضایی شامل ۵ سال زندان به اتهام «اجتماع و تبانی» و ۵ سال زندان به اتهام «تشویق مردم به درگیری و خونریزی» است.


دیگر محکومیت‌های آرشام رضایی، یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، دو سال به‌ اتهام «تحصیل مال ازطریق نامشروع» و دو سال دیگر به «‌اتهام نشر اکاذیب» است.


همچنین وسایل ارتباطی آرشام رضایی از جمله دو تلفن همراه و دستگاه مودم او ضبط شده است.


 

کاظم علی‌نژاد بارانلو، زندانیان سیاسی پادشاهی‌خواه به یازده سال حبس محکوم شده است.


کاظم علینژاد بارانلو، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه محبوس در زندان اوین به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» و «توهین به مقدسات» به یازده سال حبس تعزیری  محکوم شد که پنج سال از آن قابل اجرا می‌باشد.


 

یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

روز شنبه بیست‌و‌دوم اردیبهشت‌ماه، یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی با قرار وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.


این شهروند بهائی بیش از ۱۵۰ روز به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر برده بود.


 

لاله ساعتی، نوکیش مسیحی محبوس در زندان اوین، علیرغم نهش ناگواری جسمانی، از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

به تازگی و به دستور دادستان پرونده لاله ساعتی، نوکیش مسیحی محبوس در زندان اوین با آزادی موقت خانم وی مخالفت شده است.


به دلیل این کارشکنی، خانم ساعتی با مشکلات روحی در زندان مواجه شده و علیرغم نیاز این زندانی به رسیدگی تخصصی پزشکی و اعزام به بیمارستان، تاکنون این امر میسر نشده است.


 

عبدالرضا علی حق نژاد، نوکیش مسیحی در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان میناب است.

عبدالرضا علی حق نژاد، نوکیش مسیحی محبوس در زندان میناب که حدود پنج ماه به صورت «رای باز» دوران حبس خود را تحمل می‌کرد، اوایل اردیبهشت‌ماه، به دستور مقامات قضایی جمهوری اسلامی به این زندان بازگردانده شد.


 

محمدحسین سپهری، زندانی سیاسی به صورت بلاتکلیف در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.

محمدحسین سپهری، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه، علیرغم گذشت نزدیک به هشت ماه از زمان بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.


 

Comments


bottom of page