top of page

نمای کوچک، زندان بزرگ

-شنبه ۲۲ اردیبهشت، ۲۵۸۳ شاهنشاهی

-گزارش هفتگی نقض حقوق بشر و شهروندی در ایران


 

-اسماعیل نریمان‌پور، نوکیش مسیحی با تودیع وثیقه آزاد شد.

روز جمعه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ خورشیدی،  اسماعیل نریمان‌پور، اهل شهرستان دزفول از توابع استان خوزستان، نوکیش مسیحی محبوس در زندان مرکزی (شیبان) اهواز، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا زمان پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

—————————————————————————————————————————


-محمود مهرابی، زندانی سیاسی محبوس در زندان دستگرد اصفهان، توسط شعبه پنجم دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شد.

محمود مهرابی

محمود مهرابی، زندانی سیاسی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند زندانیان جرائم عمومی در زندان دستگرد اصفهان بسر میبرد، به اعدام محکوم شد.


بابک اسلامی فارسانی، یکی از وکلای مدافع آقای مهرابی اعلام کرد: «موکلم از جانب شعبه ۵ دادگاه انقلاب شهرستان اصفهان با اتهام افساد فی الارض طی حکم بدوی به اعدام محکوم شد. ابلاغیه صدور رای بدون پیوست که همکارم با حضور در شعبه و مطالعه پرونده از مفاد آن آگاه شد.»

—————————————————————————————————————————


-اصغر سپهری، برادر زندانیان سیاسی، فاطمه سپهری و محمدحسین سپهری از صدور سه احضاریه جدید برای اعضای خانواده خود خبر داد.

اصغر سپهری در ایکس در خصوص سه احضاریه جدید برای اعضای خانواده خود، نوشت: «سیاست جمهوری اسلامی در طول ۴۵ سال گذشته، چنین بوده که اختلاس را با دستگیری خبرنگاران افشاگر و قتل قاسم سلیمانی را با سرگونی هواپیمای مسافربری پاسخ می‌دهد. این‌بار نیز حمله اسراییل برای نابودی حماس در پی عملیات «طوفان الاقصی» و متعاقب آن کشته شدن سرداران سپاه در سوریه را با پرونده‌سازی علیه خانواده سپهری شروع کرده است و سه احضاریه به شرح زیر از سوی مدیر شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد، سهیلا قائمی، صادر شده است.»


فاطمه سپهری: اتهام در پرونده جدید مشخص نیست اما براساس گفتگوی بازپرس علی‌سلیمانی مارشک با خواهرم در زندان، او به دلیل محکوم کردن حمله تروریستی حماس در سال گذشته محاکمه می‌شود.

محمدحسین سپهری: محتوای پرونده جدید مشخص نیست، اما براساس گفتگوی بازپرس، اتهامات برادرم شامل اجتماع و تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت داخلی و فعالیت تبلیغی علیه نظام می‌باشد.

حسین سپهری: برادرم به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت داخلی محاکمه می‌شود.

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌ماه، محمدحسین سپهری و فاطمه سپهری از زندان وکیل‌آباد به صورت مجازی و حسین سپهری حضوری در دادگاهی در خیابان کوهسنگی مشهد شرکت می‌کنند.


خسرو علیکردی وکیل خواهر و برادرانم در زندان وکیل‌آباد محبوس است. دادگاه وکالت توسط جواد علیکُردی را نپذیرفته و برادر و خواهرم بایستی از وکلای مورد تأیید قوه قضائیه انتخاب کنند.


برادرانم در تاریخ ۶ مهرماه سال گذشته، زمانی که پیگیر عمل جراحی خواهرم بودند، در بیمارستان قائم بازداشت شدند. حسین سپهری پس از ۳ ماه بازداشت، با وثیقه از زندان آزاد شد اما محمدحسین سپهری همچنان در زندان است.—————————————————————————————————————————


-وفا احمدپور و دانیال مقدم، خوانندگان معترض بازداشت شدند.

وفا احمدپور و دانیال مقدم دو خواننده رپ اعتراضی، پس از انتشار موزیک ویدئویی به نام «آماده باش» که به سرکوب و خفقان در ایران می‌پردازد، بازداشت شدند.


وفا احمدپور پیش از این نیز سابقه بازداشت را داشته است. او در بهمن ماه سال گذشته در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

دانیال مقدم نیز سابقه انتشار چند ترانه دیگر با موضوعات اجتماعی و اعتراضی را دارد.


—————————————————————————————————————————

-آتنا فرقدانی همچنان بصورت بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین بسر می‌برد.

آتنا فرقدانی، کارکاتوریست و فعال مدنی، علیرغم گذشت ۲۷ روز از تاریخ دستگیری، همچنان بصورت بلاتکلیف در بند زندان قرچک ورامین بسر می برد.


آتنا فرقدانی، در ساعات پایانی ۲۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ خورشیدی، یکی از نقاشیهای خود بر روی دیواری در خیابان پاستور تهران، کشیده بود، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجویی‌ها و تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین، منتقل شد.


—————————————————————————————————————————

-جمهوری اسلامی اقدام به مخدوش کردن سنگ قبور بهائیان در سمنان کرده است.

در دو ماه گذشته، قبرستان بهائیان سمنان (گلستان جاوید) مورد هدف اقدامات خرابکارانه قرار گرفته است. در آخرین مورد روز شنبه پانزدهم اردیبهشت‌ماه هنگامی که شماری از بهائیان این شهر برای دفن یکی از درگذشتگان خود به قبرستان رفتند، متوجه شدند که بر روی تمامی قبور بهائیان کلمات بسیار رکیک و زننده‌ای درباره افراد درگذشته نوشته شده است.


یک شهروند بهائی گفت: «چنین اقداماتی قبلا هم در قبرستان بهائیان یا دیوار خانه و مغازه‌های بهائیان این شهر مشاهده شده بود. در برخی موارد این اقدامات به تحریک اداره اطلاعات، روحانیون و بسیجیان سمنان صورت می‌گیرد.»


—————————————————————————————————————————

-امیر ولایتی (شاه ولایتی) به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.

امیر شاه ولایتی، از آسیب دیدگان چشمی خیزش ملی ایران در سال ۲۵۸۱، با دریافت ابلاغیه‌ای کتبی برای محاکمه توسط ایمان افشاری ـ رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، احضار شد.


براساس ابلاغیه صادره وی باید ساعت ۸ صبح ۱۰ تیرماه ۱۴۰۳ خورشیدی، برای محاکمه از بابت اتهام «فعالیت و تلاش گسترده برای پیش برد اهداف گروه‌هایی که بر علیه حکومت اسلامی قیان مسلحانه کرده و مرکزیست آنها باقیست ـ بغی است»، «اخلال در نظم و امنیت عمومی»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی / خارجی»، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور از طریق بمب گذاری در اماکن عمومی» در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، حاضر شود.


 

Comentarios


bottom of page